O Konkursie

Nagrody

Zwycięzca konkursu The Voice of Polonia otrzymuje tytuł Grand Prix oraz statuetkę. Jury przyznaje również Drugą, Trzecią i Czwartą nagrodę. Stowarzyszenie Artystów Wykonawców SAWP funduje nagrodę w wysokości 1000€. Finaliści zaproszeni są do udziału w trasie koncertowej w różnych krajach europejskich.  

Autorką statuetki jest Halinka Jakubowska , rzeźbiarka polska mieszkająca w Belgii. Studiowała w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Liège oraz Akademii Plastycznej (Anderlecht – Bruksela). Ma na swoim koncie liczne nagrody w dziedzinie rzeźby i realizacje publiczne miedzy innymi: fontanna w Huy, rzeźba „ Ławka dla dwojga” ( park Elisabeth w Brukseli), fontanna na placu Świętego Lamberta w Liège, monument ku pamięci Ministra Jean’a Gol’a w Chaudfontaine a także monument ku czci Żołnierzy Polskich w Liège. Jej rzeźby stoją tez poza granicami Belgii, we Włoszech, Francji, Hiszpanii i Turcji. Odznaczona: Odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, 2012- Polak Roku w Belgii, 2015- Złotym Krzyżem Zasługi.

Ambasadorzy Konkursu

ANNA MARIA JOPEK

Anna Maria Jopek, znana polska wokalistka i kompozytorka, nagrała swój pierwszy utwór dla Polskiego Radia gdy miała zaledwie trzy lata. W wieku dwunastu lat miała swój debiut na scenie Filharmonii Narodowej w Warszawie, imponując publiczności swoim talentem.
Anna Jopek rozpoczęła karierę muzyczną w latach 90. i szybko zdobyła uznanie jako artystka wszechstronna, wykonująca różne gatunki muzyki. Reprezentowała Polskę na Konkursie Piosenki Eurowizji w 1997 roku w Dublinie. Piosenka „Ale jestem” przyniosła Polsce jedenaste miejsce. Po tym sukcesie Anna podpisała kontrakt muzyczny z Universal Music.
Anna Maria Jopek jest znana ze swojego wyjątkowego głosu. Jej album „Upojenie,” nagrany wspólnie z Patem Methenym, zdobył ogromny sukces zarówno w Polsce, jak i za granicą. Piosenkarka wystąpiła na najbardziej znanych scenach świata, takich jak: Carnegie Hall, Hollywood Bowl, Royal Festival Hall, Opera w Tokio. Jako artystka o międzynarodowym zasięgu, nagrała albumy i koncertowała z wieloma znakomitymi muzykami, takimi jak Branford Marsalis i Richard Bona.
Anna Maria Jopek to również działaczka kulturalna, która angażuje się w projekty edukacyjne i społeczne związane z muzyką. Jej twórczość pozostaje istotną częścią polskiej sceny muzycznej, inspirując słuchaczy na całym świecie.

EWA KUKLIŃSKA

Ewa Kuklińska to wszechstronna artystka, która zdobyła wykształcenie w Państwowej Szkole Baletowej w Warszawie, a także ukończyła Le Académie International la Dance i Schola Cantorum w Paryżu. Jej talent obejmuje obszary aktorstwa, śpiewu, tańca i choreografii. Początki jej kariery związane były z Teatrem Wielkim, gdzie prezentowała swoje umiejętności taneczne. Współpracowała również z renomowanymi grupami baletowymi, takimi jak Naya – Naya i Sabat. W okresie od 1979 do 1997 roku była ważnym członkiem warszawskiego Teatru Syrena, gdzie pozostawiła trwały ślad jako artystka sceniczna. Jej bogate doświadczenie obejmuje zarówno polskie, jak i międzynarodowe sceny teatralne, co potwierdza jej wszechstronny talent i zaangażowanie w sztukę. Ewa Kuklińska z powodzeniem przemierzyła wiele tras koncertowych, prezentując swoje wyjątkowe talenty nie tylko w Europie, ale także na odległych kontynentach, takich jak Australia i Ameryka Północna. Jej sztuka przekraczała granice, reprezentując Polskę w prestiżowych miejscach, takich jak Berlin, Chicago, Nowy Jork, Hamburg, Toronto, Praga i Belgrad. W 2011 roku zaprezentowała niezwykłe umiejętności scenicznego wyrazu w spektaklu impresaryjnym zatytułowanym „Dieta cud” autorstwa Jana Jakuba Należytego. Jej międzynarodowe doświadczenie artystyczne wprowadzało różnorodność i kreatywność, zyskując uznanie publiczności na całym świecie.

STANISŁAW WENGLORZ

Stanisław Wenglorz jest rodowitym mieszkańcem Cieszyna, gdzie rozpoczął swoją przygodę ze śpiewem jako członek chórów. Jego głos wyróżnia się potężną siłą i rozległym zakresem dźwięków.
W latach 1967-1969, Stanisław śpiewał w zespole o nazwie „Bardowie” i kontynuował swoją karierę muzyczną we własnym zespole balladowym. W 1970 roku Stanisław Wenglorz miał swój występ podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w specjalnym koncercie dla debiutantów.
W latach siedemdziesiątych XX wieku, Stanisław Wenglorz pełnił rolę wokalisty w krakowskim zespole Skaldowie, a później dołączył do zespołu Budka Suflera z Lublina.
Razem ze „Skaldami” muzyk nagrał swój największy hit zatytułowany „Nie widzę ciebie w swych marzeniach.” Wspólnie z Budką Suflera, Stanisław Wenglorz nagrał cztery piosenki: „Ślady na piasku,” „Rozmowa,” „Kula nocnego światła,” oraz „Życiowy numer.”
W 1982 roku, Stanisław Wenglorz nagrał swoją pierwszą płytę długogrającą, zatytułowaną „Stanisław Wenglorz: Dziś dotarłem do rozstajnych dróg.” Po wydaniu drugiego albumu, artysta przeniósł się do Niemiec, osiedlając się we Frankfurcie nad Menem. Przez wiele lat publikuje gazetę po polsku o nazwie „Info-Tips” i koordynuje organizację wydarzeń muzycznych.

JANUSZ RADEK

Janusz Radek to polski wokalista oraz aktor teatralnych inscenizacji muzycznych, Artysta jest ceniony za interpretację piosenek poetów i kompozytorów, takich jak Bolesław Leśmian, Leopold Staff oraz Edward Cummings. Muzyk nagrał utwory do filmów animowanych dla dzieci, m.in. „Pokémon” oraz „O kurczę! Przygody Wesołka Dudusia”.
W 2003 roku Janusz został uhonorowany nagrodą dziennikarzy podczas 40. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Oprócz tego wokalista zagrał w licznych spektaklach muzycznych na terenie całej Polski. Podziwiać muzyka można było na scenie Teatru Capitol we Wrocławiu, Teatru Ludowego w Krakowie oraz Teatru Muzycznego im. D. Baduszkowej w Gdyni.
Janusz Radek może się pochwalić również twórczością solową. Artysta jest autorem licznych albumów (na przykład, „Królowa Nocy”), a także autorskich piosenek („Nie chcę Ciebie dzisiaj zapomnieć”, „Żałuje Każdego Dnia Bez Ciebie”). W 2022 roku Janusz Radek wziął udział w 17. edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.

MAREK PIEKARCZYK

Marek Piekarczyk, polski muzyk, wokalista i kompozytor, słynie ze swojego charakterystycznego, potężnego wokalu, który stał się jego znakiem rozpoznawczym. Śpiewać profesjonalnie Piekarczyk zaczął w wieku 18 lat, a swoją karierę muzyczną rozpoczął w latach 80. jako członek zespołu TSA. Z zespołem TSA Piekarczyk wydał wiele znanych albumów, takich jak „Heavy Metal World” czy „Live ’98.” Później, Piekarczyk opuścił Polskę i przeniósł się za granicę. W latach 1992-1998 zamieszkał z rodziną w Nowym Jorku. W wolnym czasie muzyk występował w klubach przed amerykańską publicznością, śpiewając także dla Polonii mieszkającej w Stanach Zjednoczonych.
Jego twórczość nadal cieszy się dużą popularnością w Polsce, a on sam pozostaje ważną postacią w świecie rocka. Piekarczyk jest autorem tekstów wielu znanych piosenek, takich jak „51,” „Nie widzę Ciebie w swych marzeniach,” czy ” Trzy zapałki.” W 2009 roku artysta wydał swój pierwszy materiał solowy pod tytułem „Źródło”.
Marek Piekarczyk jest znany z poglądów ekologicznych i zaangażowania w ochronę środowiska naturalnego. Muzyk jest aktywny społecznie i często udziela się w różnego rodzaju akcjach charytatywnych.

MARYSIA SADOWSKA

Jurorka I edycji The Voice of Polonia; Niepokorna i bezkompromisowa. Podąża własną drogą, stroni od sensacji i rozgłosu. Na swoim koncie ma przeboje, które zna cała Polska. Muzyka nie stanowi jedynego nurtu w jej karierze. Z równą pasje reżyseruje. Jej pełnometrażowy film Dzień kobiet otrzymał wiele nagród a ona sama została laureatką Nagrody im. Morgensterna „Perspektywa” za reżyserię.
Wszechstronność pozwala jej łączyć tak różne gatunki, jak jazz, funk, muzyka elektroniczna czy pop. Jest uznaną wokalistką, reżyserką, kompozytorką, autorką tekstów i producentką muzyczną. Jej utwory odtwarzane są w największych rozgłośniach radiowych w kraju. Ma na koncie 11 płyt, w tym dwie złote ”Tribute to Komeda” oraz najnowsza „Jazz na ulicach”.