Finaliści The Voice of Polonia

Róża Frąckiewicz

"Bo ten tylko wielki jest, kto głos wiatru zamienia w pieśń " To słowa kompozycji Róży Frąckiewicz urodzonej w 1962 w Opolu, której marzeniem jest śpiewać na różnych scenach. Głos odziedziczyła po swoim ojcu, który słynął z tego, że potrafił przegłuszyć orkiestrę swoim głosem. Jako dziewczynka bawiła się w Festiwal używając skakanki jako mikrofon. W czasach szkolnych występowała na popularnych w tamtych czasach akademiach. Na swojej drodze muzycznej miała okazję uczyć się u Elżbiety Zapendowskiej. Ta przygoda jednak nie twała długo bo Róża wybrała życie z ówczesnym chłopakiem a potem mężem i przestała śpiewać. To trwało ponad 20 lat. Reaktywacja nastąpiła po tym jak trafiła do Chóru kościelnego w Wuppertalu. Wówczas odezwało się serce wokalistki i dalszego rozwoju nie mógł już nikt powstrzymać a pomaga jej w tym obecny mąż. Efektem tego jest uczestnictwo w finale The Voice of Polonia.

Basia Gargacz

ma 24 lata, mieszka obecnie w Holandii. Od najmłodszych lat jej pasją jest muzyka. Wypełnia większą cześć jej artystycznej duszy i zajmuje podium jeśli chodzi o marzenia... Lubi R&B oraz pop, ale z odrobiną ekstrawagancji. O sobie pisze, ze jest, jak granat, chciałaby kiedyś wybuchnąć w końcu na scenie... Uważam, ze trzeba sobie zapracować na własny sukces. Jej marzeniem jest żyć z muzyka co da jej szczęście przeplecione spełnionymi marzeniami

Kuba Kęsy

nie lubi o sobie dużo opowiadać, co z nawiązką nadrabia śpiewając na scenie. Wokalista, gitarzysta, pochodzi z Kluczborka. W 2004r zajął drugie miejsce w trzeciej edycji programu 'Idol'. Aktualnie mieszka w Belgii, gdzie regularnie koncertuje. Miłośnik przyrody oraz wielki fan sportu.

Rafael Motycki

mieszka obecnie w Londynie. Studiował wokalistykę jazzowa w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzu i muzyki rozrywkowej. Pisze, komponuje, ekscytuje go muzyka dookoła i piękny śpiew, którego uważa, ze jest dziś cały ogrom. Kocha jamm sessions gdyż na jednym z nich miał okazje zaśpiewać z Amy Whinhouse. Kocha Nowy York bo tam właśnie miał okazję w Apollo Theatre zaśpiewać i poznać Gladys Knight, która w 15 minutowej konwersacji przewróciła jego poglądy muzyczne. Od tej pory stal się poszukiwaczem piękna i głębii w sobie, innych i muzyce.

Karolina Popczyk

mieszka i pracuje w Tuluzie na południu Francji.Pochodzi z Dąbrowy Górniczej Jest laureatką i finalistką wielu ogólnopolskich konkursów piosenki artystycznej m.in. Poetycka Dolina w Warszawie, OFPA w Rybniku ale największym muzycznym wydarzeniem w jej życiu a zarazem spełnieniem marzeń był udział w XI Finale Konkursu Pamiętajcie o Osieckiej.Już jako dziecko muzyczne inspiracje czerpała z poezji śpiewanej i piosenki autorskiej, gdzie tekst i muzyka tworzą spójną całość. Obecnie pracuje nad własnymi kompozycjami sięgając do muzyki bałkańskiej, jazzu i folku. Poza muzyką Karolina uwielbia podróżować, poznawać nowe krajobrazy, ludzi, smaki. W przyszłości chciałaby dalej cieszyć się życiem, odkrywać je na nowo i być szczęśliwa.

Joanna Pszczoła

pochodzi z Lubartowa, od 10 lat mieszka w Brukseli. Piosenkarka, autorka tekstów i kompozytorka w zespole JoBee Project , w którym śpiewa jazz, soul, rock, pop i hip hop we współpracy z belgijskimi muzykami. Założycielka kolektywu kobiecego hip hop SupAfly Collective i prezenterka radiowa w stacji FM Brussel, gdzie od 5 lat prowadzi swój autorski program radiowy SupAfly. Jej ostatnia inicjatywa to interdyscyplinarny kolektyw artystyczny Polish Workers Productions , również działający w Brukseli.

Patryk Smolarek

to 32- letni wokalista, kompozytor oraz autor tekstów, mieszkający obecnie w Düsseldorfie. Jego kariera muzyczna nabrała rozpędu po występie w telewizyjnej "Szansie na sukces", gdzie brawurowo wykonał utwór Stana Borysa- Wiatr od Klimczoka. Ma na swoim koncie występy nie tylko w Polsce, czy Niemczech, ale także na Cyprze, gdzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego festiwalu piosenki "Golden Melody". W 2007 roku w barwach Polski wygrał międzynarodowy internetowy festiwal piosenki- "Home Composed Song Contest", pokonując 38 utworów z całej Europy. W tym samym roku na niemieckim rynku muzycznym pojawił sie jego debiutancki singiel, zatytułowany: "Living in another world". Jak sam przyznaje, mimo udziału w wielu wydarzeniach, czy festiwalach, udział w finale The Voice of Polonia ma dla niego szczególne znaczenie, ponieważ jest to impreza zrobiona z dużym rozmachem, która może otworzyć mu drzwi, których jeszcze do tej pory nie udało mu się otworzyć.

Dominika Zawada

ma 22 lata i pochodzi z malej miejscowości na południu Polski, Kuźni Raciborskiej, a aktualnie od 3 lat mieszka w Amsterdamie. Swoja przygodę z muzyką rozpoczęła w wieku 13 lat kiedy to zaczęła uczęszczać na szkolny chór a następnie na zajęcia wokalne w Kuźniańskim Domu Kultury. Od tamtej pory regularnie występowała na wielu konkursach, festiwalach oraz koncertach. Do Holandii przyjechała w 2011 roku by zdobyć nowe doświadczenia oraz poznać inny kraj i kulturę. Poświęciła każdą wolną chwilę na naukę muzyki i śpiew tak aby dostać się na studia muzyczne w Holandii. Aktualnie studiuje już drugi rok śpiew na wydziale jazzu w Conservatorium w Hadze, co było zawsze jej wielkim marzeniem. Muzyka wypełnia każdy jej dzień i każdą wolną chwilę i to nią chce się dzielić ze wszystkimi którzy również ją kochają.

zdjęcia: Tomasz Cibulla, Telewizja PePe, archiwum gazetka.be